Co je lipedém?

Lipedém je porucha distribuce tuku. Lipedémem trpí převážně ženy (asi 11% všech žen), protože jejich tkáň je strukturována jinak než u mužů. Predispozice k lipedému je pravděpodobně již v genech postižených. Chronické onemocnění je obvykle spuštěno hormonálními změnami v těle, ke kterým dochází během puberty, těhotenství nebo menopauzy. Pokud onemocnění již existuje, může to způsobit opětovné zhoršení příznaků.

U lipedému se abnormálně zvětšené tukové buňky ukládají v určitých částech těla. V těchto postižených oblastech je tkáň citlivá na tlak a bolest a má rychlou tendenci vytvářet modřiny. Zejména na počátku onemocnění jsou tukové shluky převážně od pupku dolů, tedy na hýždích, bocích a nohou (tzv. fenomén jezdeckých kalhot), ale mohou se objevit i na pažích. Lipedém postihuje vždy symetricky obě strany těla. Trup je relativně štíhlý v poměru k postiženým částem těla.

Ve vzácných případech mohou lipedémem trpět i muži. K tomu může dojít v důsledku hormonální terapie, závažných hormonálních poruch nebo v důsledku závažného onemocnění jater.

Bohužel někdy trvá velmi dlouho, než je stanovena diagnóza lipedému. V mnoha případech je mylně zaměňována s obezitou, protože obojí se vyskytuje často zároveň, což stěžuje rozlišení.

Autor článku:
Bc. Irena Průchová, DiS
lymfoterapeut, nutriční poradce

Lipedém – příznaky

  • Obě nohy nebo paže jsou nepřiměřeně tvarované, chodidla a ruce jsou štíhlé a bez otoku. Naopak spodek těla, boky a nohy jsou výrazně objemnější.
  • Pocit tíhy v nohou v důsledku zvýšené tukové tkáně a nahromaděné tkáňové tekutiny.
  • Vysoká náchylnost k tvorbě modřin.
  • V postižených oblastech je zvýšená citlivost a bolestivost kůže.
  • Sport, zdravé stravování i redukční a ostatní diety nemají zásadní vliv na snížení příznaků. Někdy zvýšená a nevhodná pohybová aktivita může být naopak kontraproduktivní.
  • Tyto příznaky se mohou též dlouhým sezením, stáním nebo přetížením, ale i při dlouhém pobytu v horku zhoršit.

Lipedém se dělí na různá stadia. Celkově jsou čtyři, a pokud se neléčí, rozsah postižení se v průběhu let zvětšuje. Proto je důležitá včasná diagnostika a zahájení vhodné terapie co nejdříve.

Lipedém dnes již není jen estetická záležitost, ale řadí se oficiálně mezi onemocnění. Kromě lipedému v pokročilejším stavu se často objevuje lipo – lymfedém, kdy dochází tak k nedostatečnosti průtoku lymfy. Lymfatické cévy v podkoží jsou utlačovány nadměrným zmnožením tukové tkáně, tudíž lymfa nemůže dostatečně odtékat a hromadí se ve tkáni. A tak vzniká lymfedém – otok z poruchy transportu lymfy.

Lipedém – léčba

Zhoršení lipedému lze předejít včasnou diagnostikou a k tomu vhodnou terapií.

Lipedém je chronické onemocnění, které provází pacienta po celý život.

Důslednou terapií se může pozitivně ovlivnit rozsah, možné následky lipedému a zmírnit příznaky.

Léčba nespočívá v držení neúčinných diet a půstů, přemíry cvičení. Nejsou účinné ani léky, ale ke zmírnění příznaků a zkvalitnění života patří kombinované fyzikální komplexní terapie.

Pro některé pacienty mohou být alternativou i chirurgický zákrok a různé druhy liposukce. Nezaručuje sice úplné vyléčení lipedému, ale může přispět velkou mírou ke zmírnění příznaků i dočasné úlevě.

Konzervativní léčba je účinná pouze ve spolupráci terapeut – pacient.

Patří k ní:

  • kompresivní terapie
  • péče o kůži
  • strava bohatá na bílkoviny a chudá na tuky a sacharidy/cukry/
  • pohybová a dechová terapie
  • a především manuální a přístrojová lymfodrenáž:

Manuální a přístrojová lymfodrenáž aktivuje lymfatický systém, odlehčí tkáň, uložená tekutina bohatá na bílkoviny je odváděná lymfatickým systémem. Díky tomu otok ustoupí, ztvrdlé fibrotické vazivo se uvolní a změkčí.

Chcete se dozvědět více o lymfodrenážních přístrojích, které si můžete pořídit i domů?

Navrhnout řešení dle mých potřeb

Pomáhá při lipedému dieta?

Zdravá strava sice neodstraní lipedém, ale každé kilo navíc zatěžuje obecně tělo. Doporučeno je zvýšit obsah bílkovin ve stravě a omezit tuky a sacharidy. Nutný je i přísun dostatku vlákniny, vitamínů a minerálů. Z nápojů je nejlepší čistá voda nebo neslazené nápoje, bylinkové čaje a není zakázána ani káva. Zredukovat je potřeba příjem alkoholu a nikotinu.

Při jakékoli pohybové aktivitě je důležité nošení komprese, punčoch nebo speciálních zdravotních legín pro lipedém. Sporty jako lehký jogging, rychlejší chůze, plavání, aqua aerobic, aqua fitness v nepříliš teplé vodě jsou vhodné a podporují léčebná opatření. Tlak vody také působí jako přirozená komprese. Doporučené jsou vytrvalostní sporty s minimální zátěží a pohybové aktivity s jemnými pohyby.

Co můžete udělat již dnes, abyste svůj lipedém zlepšili?

Pro dlouhodobý úspěch při léčbě lipedému je samozřejmě nejdůležitější aktivní účast pacienta. Cílem je zlepšit sebeovládání, pozitivně ovlivnit průběh onemocnění, usnadnit organizaci každodenního života a zvýšit kvalitu života.

Důležité je též vyhledat speciální centra, kde jsou odborně školení terapeuti v této problematice, kteří Vám mohou poradit s pochopením a následně Vám doporučit vhodnou léčbu.

Mnoho dalších informací o lymfatickém systému, lymfodrenážních přístrojích, metodách léčby atd. si můžete přečíst v našem E-Booku, který si můžete ZDARMA stáhnout ZDE.

 NAPIŠTE NÁM

    Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky