Lipedém


Máte na nohou hodně tuku, který se Vám nedaří zhubnout, a pozorujete „teplákovité“ zakončení u kotníků? To jsou hlavní příznaky lipedému.

Příznaky lipedému

Lipedém je chronické onemocnění podkožní tukové tkáně, postihující téměř výhradně ženy a především na dolních končetinách. Může se však časem rozšířit i po celém těle. Lipedém se začíná obvykle objevovat koncem puberty, během těhotenství nebo také během menopauzy. Proto se odborníci domnívají, že na vině jsou hormony.

Příznakem také bývá bolest na stehnech již pouze při dotyku, při malých nárazech se tvoří modřinky až větší modřiny. Při chůzi se tukové usazeniny na vnitřní straně stehen o sebe třou a může následně dojít i k bolestivému zánětu. Ženy postižené lipedémem jsou většinou v pase štíhlé.

Lipedém bývá často zaměňován za obezitu či lymfatické otoky, proto v mnoha případech je špatně diagnostikován a také ho často doprovází i jiný otok, tzv. lymfedém.

Lipedém se vyskytuje často u žen s hruškovitým typem postavy a je obtížné jej odlišit od tzv. celulitidy. Zhoršuje jej horko, dlouhé stání i sezení a běžná dieta ani cvičení ho neodstraní. Velkou úlevu však přináší lymfodrenáž.

NABÍDKA LYMFODRENÁŽNÍCH PŘÍSTROJŮ

Jak se lipedému zbavit?

  • Léčba lipedému spočívá v komplexní dekongestivní terapii, která  obsahuje úpravu stravovacího režimu, pohyb se zaměřením na aktivaci toku lymfy s vhodnou kompresivní léčbou
  • Zmíněné lymfodrenáže, ať přístrojové či manuální
  • Své uplatnění má i farmakoterapie

Léčba lipedému:

Základní neinvazivní léčbou je tedy manuální i přístrojová lymfodrenáž, kde dochází k odplavení zplodin látkové výměny, tuku i přebytečné tekutiny v podkoží. Zlepšuje se tím průtok lymfy a odvod škodlivých látek z těla.

Moderní léčba také představuje zákroky estetické medicíny, jako jsou liposukce, lifting apod.

Nejdůležitější je však prevence,  která musí být založena na multioborové spolupráci (lymfolog, obezitolog…) a na spolupráci lékařských a nelékařských profesí (fyzioterapeut, masér…). To vše musí být vždy za pomoci lékařů a také změna životního stylu, včetně stravování.

Více informací naleznete v článku pana doktora Vlasáka o LIPEDÉMU zde. 

 NAPIŠTE NÁM

    Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky