Proč je dobré našemu tělu dopřávat pravidelnou detoxikaci?

Dnešní doba je velmi rychlá, a i když se naše tělo umí čistit a zbavovat toxinů samo, je dobré mu s tím pravidelně pomoci. V našem organismu nepřetržitě probíhá celá řada pochodů a procesů. Metabolismus na úrovni všech buněk vytváří odpadní produkty (toxiny), které se shromažďují v různých systémech, tkáních a orgánech. Tyto toxiny musí být pravidelně odstraňovány, protože nahromadí-li se, mohou negativně zasahovat do normálního fungování organismu, což v důsledku vede ke vzniku nejrůznějších onemocnění. Za normálních okolností se tělo snaží tyto toxiny vypudit, což nemusí být vždy dostačující.

Nejvíce civilizačních onemocnění je způsobeno právě přetížením organismu toxickými látkami ze životního prostředí, z jídla a pití, z léků, ale také ze stresu. S tím vším se potýkáme každodenně, a proto i naše hlavní čistící orgány (hlavně játra a ledviny) jsou velmi přetížené a nemohou pracovat naplno.

Dochází tak ke snižování schopnosti těla reagovat na bakterie, viry a celkově ke snižování naší imunity.

Začínáme toto pociťovat i fyzicky v podobě zvýšené únavy, bolestí hlavy, zhoršené pleti, různých alergií a ekzémů, vracejících se angín, mykóz, poruch štítné žlázy a jiné.

A protože celý rok téměř každý z nás den co den konzumuje maso, masné a mléčné výrobky a také velké množství soli a prázdného cukru, měl by dopřát svému tělu možnost si od toho všeho odpočinout.

Jaro je ta nejideálnější doba, kdy začít s očistou organismu. Pravidelnou detoxikaci bychom ale měli našemu tělu dopřát i několikrát za rok, ideální doba je právě na  jaře, na konci léta a na podzim.

S čím vším nám může detoxikace pomoci:

 • zlepšit naše chronické onemocnění, jako jsou bolesti zad, kloubů, napětí v těle
 • zlepšit ekzémy a lupénku
 • zmírnit nebo odstranit gynekologické problémy, migrény a bolesti hlavy
 • zlepšit imunitu a odstranit únavu
 • zbavit se závislosti na cukru a sladké chuti
 • snížit potřebu soli v jídelníčku
 • odlehčit trávení
 • očistit střeva a zlepšit vyprazdňování
 • pročistit si játra a ledviny, které zatěžujeme konzumací živočišných bílkovin, tuků a pitím kávy
 • dopřát regeneraci slinivce břišní, která je zatížená produkcí inzulinu, potřebného ke zpracování cukru
 • celkově ukáznit své chutě
 • stáhnout si roztažený žaludek a později tak snáze normalizovat denní energetický příjem
 • vnímat chutě samotných potravin nevylepšených chemickými látkami
 • naučit se jíst pomalu a důkladně žvýkat, což vyřeší mnoho trávicích obtíží

Detoxikace je tedy očistná kůra, která vás ale ovšem nespasí, pokud se dlouhodobě nezdravě stravujete. Stejně tak to není redukční kůra, i když během detoxikace můžeme i pár kilogramů ztratit.

Druhy možné detoxikace:

Detoxikace by tedy  měl být postupný, ohleduplný a hlavně naprosto individuální proces. Způsobů, jakým můžeme své tělo pročišťovat, je celá řada. Pod slovem detoxikace neboli očista se může skrývat vše – od pravidelného zařazení zeleniny a zeleninových freshů, přes potravinové doplňky až po různé druhy půstů.

Nejen úpravou jídelníčku však můžeme detoxikovat tělo. Ideálně je dobré očistu zkombinovat také s lymfatickými masážemi, jak ručními, tak i profesionálními přístrojovými. Lymfatický systém je hlavním imunitním a detoxikačním orgánem celého těla a lymfodrenáž má za úkol zlepšit jeho výkonnost a vrátit ho do kondice.

 • Každodenní pravidelná očistaznamená mít dostatečný pitný režim (min 2-3l neslazených tekutin, ideálně voda) a hlídat si množství syrové zeleniny v jídelníčku a přijímat dostatek vlákniny, která pomáhá s odváděním toxinů z těla ven. Samozřejmostí je vyřazení potravin, co nám příliš neprospívají – cukr, smažená jídla, bílá mouka, uzeniny a alkohol. Důležité je si ohlídat i přiměřený příjem soli v jídelníčku.
 • Průběžná očista pomocí antioxidantů a bylinek– je další způsob, jak pomáhat svému tělu, a sice pravidelným doplňováním živin, kterých se z jídla nedostává, nebo je hodně vyčerpáváme. Jsou situace, kdy není možné si dopřát pravidelnou dávku ovoce, zeleniny nebo vlákniny.  Pomoci si můžeme čajem, bylinkami nebo potravinovými doplňky – vlákninou, bylinnými antioxidanty, mladým ječmenem. Výhodou je poměrně nenáročná aplikace do životního stylu. Tyto bylinné kůry trvají většinou měsíc a je vhodné je opakovat alespoň 3x za rok.
 • Očistný týdenznamená dát si odpočinek od potravin, které naše trávení nadměrně zatěžují, jako je například maso, mléko a mléčné výrobky, lepek, cukr, káva, alkohol, smažená jídla, vše instantní a s obsahem konzervantů a barviv.
 • Detoxikační kůratoto už je skutečný detox, kdy tělu dodáváme minimum potravin a necháme ho spustit čistící procesy. Jídelníček obsahuje jen ovocné a zeleninové čerstvé šťávy, zeleninové smoothie a vývary, ořechy, semínka a mořské řasy. Ideální je opakovat tuto očistu 2-3x za rok.
 • Fresh detox jedná se o 3 až 7 dní, kdy konzumujeme  jen čerstvé šťávy. Naše tělo tak dostane v koncentrované podobě vitamíny a minerály.  Tato očista je vhodnou variantou Detoxikační kůry.
 • Specifické očisty a půsty – dalším krokem po detoxikaci  může být půst,  ale zde je nutné  zvládat minimálně první tři kroky jako je Každodenní očista, Průběžná očista antioxidanty a bylinkami a Očistný týden.

detoxikace breusszdroj foto: www.biotta.cz

Jak začít?

S každodenní očistou můžete začít již dnes, avšak s ostatními metodami doporučujeme se jít poradit k odborníkovi, abyste zjistili, která metoda je vhodná právě pro vás . Na základě vašeho současného jídelníčku, životního stylu a vašich možností vám doporučí takový postup, aby pro vás byl reálně proveditelný.

 NAPIŠTE NÁM

  Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky