Také vás trápí takovýto problém? 

Přesto, že se již dlouho snažíte o zdravé stravování a máte i např. vypracovaný stravovací plán na míru od výživového poradce či od vašeho osobního trenéra ve fitnessu, který poctivě  dodržujete, k tomu i pravidelně cvičíte a výsledek se přesto nedostavuje takový, jaký byste očekávali?

Na vině může být i špatně fungující lymfatický systém.  

Lymfatický systém je hlavním imunitním a detoxikačním nástrojem celého lidského organizmu. Má i úlohu transportní . Lymfou jsou transportovány např. aminokyseliny, ale také tělesné tuky.

Pokud nám ale lymfatický systém nefunguje tak, jak má, i při dodržování výživových opatření jsou výsledky redukce minimální. Abychom tedy mohli účinně hubnout, je důležité mít lymfatický systém v dobré kondici.

To, že nemáme lymfatický systém v pořádku, poznáme např. zhoršenou imunitou – častějším nachlazením, nebo opakujícími se respiračními onemocněními, otoky kolem kotníků a prstů na rukou, váčky pod očima, bez zjevné příčiny rychlejší přírůstek na váze (zde musíme vyloučit sníženou funkci štítné žlázy)  nebo neschopnost zhubnout i při dodržení všech zásad.

Zhoršená funkce se i u štíhlých žen projevuje také např. jako celulitida. Ta už se v dnešní době bohužel nevyhýbá ani mužům. Je to vlastně hovorový název pro degenerativní změny podkožního tukového vaziva nejčastěji v partiích, jako jsou stehna, hýždě, boky nebo  břicho. Její léčba spočívá právě ve stimulaci lymfatického systému a dalších systémových opatřeních, jako je vyvážený jídelníček, pravidelná pohybová aktivita a další.

Lymfatický systém na rozdíl od krevního oběhu nemá žádnou pumpu a je poháněn víceméně pomocí svalů a dýchání. Pravidelným cvičením tedy oběh stimulujeme, ale pokud máme např. sedavé zaměstnání, jeho stimulace není dostatečná.

Jako velmi účinná terapie je doporučována lymfatická drenáž, což je procedura, která má za úkol vrátit lymfatický systém do kondice a zvýšit jeho výkonnost. Existují dva typy masáží – ruční a přístrojová. Ideální je kombinace obou těchto procedur. Ruční lymfodrenáž je cenově i časově náročnější, ale je velmi účinná. Zde je opravdu důležité vyhledat odborníka na tento typ masáží, protože nesprávně provedená masáž může i ublížit.

Také u přístrojové lymfodrenáže je velmi důležité si vybrat kvalifikované pracoviště, kde před vlastní procedurou provedou manuální uvolnění lymfatických uzlin.

Přístrojovou lymfodrenáž je možno si pořídit  i  na doma. Na výběr je několik variant dle typu problému nebo finančních možností. Jaké jsou možnosti, se můžete dočíst zde:  Nabídka estetických lymfodrenážních přístrojů.

Celým komplexem otázek a odpovědí na funkci lymfatického systému se věnuje také relativně nový lékařský obor lymfologie. U nás se touto problematikou zabývá např. MUDr. Vlasák v Centru preventivní medicíny v Praze.

Závěrem lze tedy říci, že pouze komplexní péče může přinést dlouhodobě udržitelné výsledky.

Hubnout můžeme celý život, ale zhubnout nám stačí pouze jednou!

 NAPIŠTE NÁM

    Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky