Zápas s celulitidou představuje pro většinu žen celoživotní usilování a měl by být nejintenzivnější v rizikových obdobích života ženy (již brzy po pu­bertě, během gravidity, při užívání hormonální antikoncepce, hormonál­ních léků, event. v menopauze). Celulitida je nejen kosmetický, ale přede­vším zdravotní problém. Její vznik signalizuje řadu možných, někdy i závažných, zdravotních problémů. Již její klíčový problém – nedostatečnost lymfatického systému – znamená mj. i možnou zhoršenou detoxikaci organizmu a snížený imunitní potenciál. Adekvátní léčba či prevence celulitidy představuje tedy zároveň velmi účinnou péči o celkové zdraví.

Celulitida (odborně lipohypertrofie, celulita) je hovorový název pro progre­sivní degenerativní změny podkožního tukového vaziva specifických tělesných partií (stehen, hýždí, postiženy mohou být i boky, břicho, event. paže). Vzniká především v důsledku horšího žilního a zejména lymfatického oběhu. Úzce souvisí s působením ženských pohlavních hormonů. Může se proto objevit už v pubertě, ale často se také zvýrazňuje v období gravidity.

Stupně celulitidy

Výraznost projevů celulitidy může být rozdílná v závislosti na stupni posti­žení. Rozeznáváme čtyři stupně (stádia) celulitidy:

  1. Projevy tzv. pomerančové kůže jsou patrné pouze při tlaku na kůži, např. při takzvaném štípacím testu – stisknutím kůže mezi dvěma prsty lze pozorovat vznik kožní řasy.
  2. Celulitida je patrná při stání či sezení, zaťatém svalstvu, nebo při ostrém osvětlení. Vleže, při uvolněném svalstvu, nerovnosti nejsou pozorovatelné.
  3. Nerovnosti jsou pozorovatelné stále, bez ohledu na polohu.
  4. Trvale pozorovatelné hrubé nerovnosti na povrchu kůže, které mohou vykazovat další komplikace (monstrózní zvětšení tukové tkáně, otoky, bolestivost). Toto stádium již nelze považovat za pouhý kosmetický problém, ale přerůstá v problém zdravotní.

Vzhledem k výše uvedeným příčinám, které mohou stát za rozvo­jem celulitidy, je před zahájením odpovídající péče nutné vyloučit přítomnost zdravotních komplikací a posoudit, zda jsou kožní pro­jevy opravdu jen kosmetickou záležitostí. Dosud uvedené informace však potvrzují, že hranice mezi kosmetickým a zdravotním problémem je v případě celulitidy opravdu velmi tenká a diskutabilní.

Velmi důležitá je však informace, že jedinou kapilárou v těle schopnou vstřebat a transportovat proteiny a tuk z tkání je lymfatická kapilára. Je tedy zřejmé, že dobrý stav lymfatického systému a jeho dostatečná transportní kapacita jsou základní podmínkou úspěšné prevence a léčby celulitidy.

Charakteristika celulitidy:

  • postihuje i velmi mladé, štíhlé a sportující ženy
  • jde o chronický stav, charakterizovaný zpočátku pomalým rozvojem, ale později vždy s narůstající progresí
  • včas neléčená vede k nevratným degenerativním změnám podkožní tkáně
  • již vzniklou celulitidu nelze zcela odstranit, odborně vedená terapie však může zlepšit její estetický vzhled a zastavit jinak nevyhnutelné progresivní zhoršování
  • celulitida je multifaktorová a mezioborová medicínská problematika

Příčiny vzniku celulitidy:

  • vznik celulitidy je komplikovaný a dlouhodobý proces
  • hlavní příčinou jsou poruchy cirkulace žilní krve a hlavně lymfy
  • významným faktorem je dále nepříznivá hormonální situace (hormonální nerovnováha, nadprodukce estrogenu, brzký nástup menstruace, hlavně však užívání hormonálních přípravků)
  • velmi záleží na genetických, dědičných dispozicích
  • svou roli hraje také kvalita vazivové tkáně

Řešení:

  • základem terapie i prevence celulitidy je odborně provedená ruční nebo přístrojová lymfodrenáž (před přístrojovou presoterapií musí být odborně uvolněny lymfatické uzliny)
  • podle individuální potřeby lze využít prvků kompresní terapie (kompresní prádlo – punčochy, kalhotky atp.)
  • cvičení a vhodná pohybová aktivita – výběr vhodných pohybových aktivit, jejich intenzita musí respektovat stupeň a příčiny potíží (nadměrná intenzita, příp. nevhodné pohybové aktivity vedou mnohdy paradoxně ke zhoršení stavu); ideální je rychlá chůze (minimum je třikrát týdně půl hodiny)
  • v indikovaných případech je vhodné nasadit farmaka a využít potravinové doplňky (venofarmaka, enzymy, vitamíny, antioxidanty, bylinné směsi Čínské medicíny atd.)
  • vše je vhodné podpořit režimovými opatřeními, tedy pitný režim, pestrá a hodnotná strava (hlavně vyloučení potravin z bílé mouky), vyloučení nikotinu a destilátů, udržování opti­mální hmotnosti atd., obecně dodržováním zásad zdravého životního stylu
  • různé fyzikální metody a lokální ošetření (např. vakuová pumpa, hloubkové teplo – skořicové zábaly, anticelulitidní masti, gely, tonicka atp.) přinášejí jistý efekt, ovšem často krátkodobý, ale nemohou odstranit vlastní příčinu celulitidy; některé z těchto metod, jsou-li v konkrétních případech nevhodně indikovány, mohou stav celulitidy zhoršit
  • chirurgické zákroky (liposukce) nepřinášejí v případě celulitidy dlouhodobě uspokojivé výsledky

Pozitivní ovlivnění lymfatického systému efektivně zajišťuje opakovaná odborně provedená lymfodrenáž, která zlepší „průtočnost“ lymfatického řečiště a navodí fyziologické poměry v podkoží. Cílem je nastartovat lymfa­tický systém a zlepšit jeho funkčnost trvale. Dnes jsou k dispozici i vhodné lymfodrenážní přístroje na domácí péči (více ZDE).

 NAPIŠTE NÁM

    Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky