3 nejdůležitější věci, na které si dát pozor při výběru:

  1. tlakové rozpětí přístroje 
  2. provedení návleků (nedělené, bez přerušení) 
  3. komory v návlecích (překrývání) 

Přístrojová lymfodrenáž je nejčastěji vyhledávaná pro léčbu otoků, rozproudění lymfatického systému a také pro své kosmetické, regenerační a relaxační účinky. V poslední době přístrojová lymfodrenáž nabývá na popularitě. Lze ji totiž použít v pohodlí domova i jako doplnění služeb ve zdravotním i nezdravotním provozu. Mnoho prodejců v této narůstající popularitě vidí obchodní potenciál, a tak se trh množí mnoha přístroji různých značek ze všech koutů světa. Ne každá přístrojová lymfodrenáž je ovšem kvalitní a pomůže vám. V tomto článku se dozvíte, jak vybrat jedině kvalitní přístroj a na co se při výběru zaměřit.

1. Jaký je správný tlak pro přístrojovou lymfodrenáž?

Pokud jste někdy absolvovali ruční lymfodrenáž, tak víte, že se jedná o velmi jemnou hmatovou techniku připomínající hlazení. Lymfatický systém se totiž nachází zhruba jenom 1cm pod kůží, tudíž vyvíjení silného tlaku je nežádoucí. Tomu se musí samozřejmě přizpůsobit i přístrojová lymfodrenáž. Její tlak se měří nejčastěji v jednotce mmHg (tórech).

Aby lymfodrenáž připomínala hlazení a byla tedy provedená správně, je nutné volit velmi nízký tlak, a sice 30 – 40mmHg. Některými odborníky je uváděná konkrétní hodnota 39mmHg, ale je potřeba brát ohled na specifické potřeby každého uživatele. I proto se pro úplné začátečníky doporučuje používat až úplně nejnižší tlaky, tedy 20mmHg, a postupně přidávat, dokud nenajdou tlak, který je jim nejpříjemnější. Nejvyšší hranice je ovšem 50mmHg, a to obvykle už při větších, tužších otocích. Tlak 30 – 40mmHg je tedy zcela dostačující.

Nastavení příliš vysokého tlaku je velmi častou chybou. Již při tlacích 60 – 80mmHg se totiž dostáváme hlouběji do kůže a lymfodrenáž se mění v regenerační a rekondiční masáž svalů. Proto jakékoliv tlaky nad tyto uvedené hodnoty jsou zcela nesmyslné. A co více, jsou i velmi nebezpečné.

Nekvalitní (nebezpečné) lymfodrenážní přístroje

 Náš trh bohužel zaplavují levné náhražky lymfodrenážních přístrojů dovezené především z Číny. Tyto přístroje obvykle nemají žádnou zdravotní certifikaci a uvádějí zcela nesmyslné tlaky i kolem hodnot 200- 250mmHg. Lymfodrenáž by měla být příjemná a v žádném případě by neměla uživatele bolet. Takto vysoké hodnoty tlaku by mohly ovšem uživateli velmi vážně uškodit a způsobit mu i zranění. Proto je při výběru lymfodrenáže velmi důležité podívat se na tlak, který přístroj vyvíjí.

Nekvalitní lymfodrenáže mají kromě příliš vysokých tlaků i další výrazné nedostatky. Níže si podrobněji probereme alespoň ty nejzásadnější. 

2. Jaké má být správné provedení lymfodrenážních návleků?

Dělené návleky jsou neúčinné

Dělené návleky jako na fotce jsou velmi častým nešvarem nekvalitních lymfodrenážních přístrojů. Při odstraňování otoků v končetinách je důležité lymfu „vytlačit“ do středu těla, kde sídlí centrální mízní řečiště, odkud tato přebytečná tekutina vychází z těla skrze moč. To u takto navržených návleků ovšem není možné, protože v místě, kde je návlek přerušený, se lymfa zastaví a už nebude putovat dál do břicha. Je tedy důležité vybírat návleky tvořené jedním dílem, aby lymfodrenáž mohla probíhat bez jakéhokoli přerušení a návlek zasáhl celou končetinu.

Zcela nevhodný pro lymfodrenáž je návlek na celé tělo

Lymfodrenáž celého těla je vhodná pouze při manuální lymfodrenáži. Proč? Přístrojová lymfodrenáž totiž zvládne během daného časového úseku mnohem více tahů (opakování)  než lidské ruce a takováto přístrojová lymfodrenáž celého těla by velmi přetížila lymfatický systém. To je zcela nežádoucí a nebezpečné. Proto, když si k lymfodrenážnímu přístroji zakoupíte návlek kalhoty i bundu, nedoporučuje se drenážovat horní i spodní část těla v jeden a ten samý den.

Zapínání návleků – které si vybrat 

Pokud už si pořizujete lymfodrenážní přístroj, ať už ze zdravotních či estetických důvodů, je předpoklad pro to, že ho budete používat častěji než jen jednou za dva měsíce nebo půl roku. Proto musíte dbát i na zpracování části, která se postupem času nejvíce oběhává – tedy zipy

Suché zipy při častém zapínání dostávají velmi zabrat, čímž začnou časem  ztrácet svoji sílu. Tím dochází nejen k jejich povolování a poté i rozepínání při nafukování návleku, ale také k nedostatečnému obepnutí při lymfodrenáži. Pokud navíc žijete sami a při používání lymfodrenáže vám nikdo neasistuje, do návleku se suchými zipy je obtížnější se obléknout sám. Návleky s klasickými zdrhovacími zipy jsou možná o něco dražší, jejich životnost a také správná funkčnost jsou však určitě delší. I když tedy budete mít perfektně kalibrovaný přístroj, bez kvalitního návleku se neobejdete.

ZDE se můžete podívat na příklad kvalitního návleku, který splňuje všechna doporučovaná kritéria.

3. Překrývání komor v návlecích

Další kritérium, které je zapotřebí zohlednit, jsou komory. Čím více komor přístroj/návlek má, tím bude lymfodrenáž preciznější. To není žádné tajemství. Co je ovšem ještě důležitější, je zpracování návleku a jeho komor. Komory návleku by měly být vyrobené z elastického materiálu, který zajistí, že se návlek dokonale přizpůsobí ošetřované partii u každého uživatele nehledě na typ a tvar jeho postavy.

Tlakové komory by se v návleku měly navzájem (tedy šupinovitě) překrývat. Proč? Tím, že se komory částečně překrývají, je docíleno toho, že lymfa je stimulována stále stejným tlakem bez poklesu v mezikomorovém prostoru, což je častý jev u levných, nekvalitních lymfodrenáží. Tím, že se komory překrývají, se velmi věrně imituje manuální lymfodrenáž, která plynule vytlačí přebytečnou tekutinu z končetin, tzv. “milking effect”.

Jak poznat, že návlek nemá překrývající se komory? 

Lze to poznat většinou i pouhým okem. Pokud nafouknutý návlek tvoří výrazné “bochánky”, zcela jistě nemá překrývající se komory. Příklad, jak to vypadá, můžete vidět na fotce zde:

Jak by měl správný lymfodrenážní přístroj tedy vypadat?

Tlak

Jak jsme si již řekli výše, jedním z nejdůležitějších kritérií, na které při výběru koukat, je tlak. Lymfodrenáž se odehrává při velmi nízkých tlacích 30-40mmHg, proto pro lymfodrenáž nikdy nebrat a nepoužívat přístroje, které hlásí tlaky přes 100mmHg.
Aby byl zajištěný přesný tlak v přístroji, je zapotřebí mít kalibrovaný přístroj, nejlépe s elektronickou kontrolou tlaku ve všech komorách návleku. Takový přístroj nepřetržitě a přesně měří aktuální tlak v komorách a podle toho řídí proceduru, tudíž se přizpůsobí lymfodrenáž každému tvaru postavy. 

Komory v návleku

Jak by zpracování komor mělo vypadat, jsme si již popsali výše. Komory by se měly překrývat, aby byla zaručena plynulá vlna bez přerušení a přebytečná tekutina se tak z končetin vytlačovala směrem ke středu těla.

Zipy

Z naší zkušenosti jsou zipy nejnamáhanější částí návleků, které je potřeba při oběhání nejčastěji měnit. Suché zipy mají velkou nevýhodu v tom, že se opotřebují mnohem rychleji než zdrhovací jezdce a je velmi obtížné je vyměnit, pokud není přešitý celý návlek se zapínáním. Takový servis vám žádná firma nenabídne a místo opravy vám doporučí nákup nového návleku, přestože jste za něj zaplatili několik tisíc.

Zdrhovací zipy jsou v tomto ohledu mnohem výhodnější. Jsou snadné při manipulaci, mají dlouhou životnost, ani při menším opotřebování se nerozepínají, tudíž stále drží správný tlak uvnitř návleku, a vyměnit je je pouhou otázkou pár minut i korun.

A čemu dalšímu věnovat pozornost?

  • návlek by měl pro kvalitní lymfodrenáž zasahovat třísla a podpaží, kde je velké množství lymfatických uzlin a které hrají zásadní roli při transportu lymfy tělem (proto je důležité je před každou lymfodrenáží uvolnit! – To se můžete naučit ZDE)

  • přístroje mají dostatečnou dokumentaci, jako je prohlášení o shodě, zdravotní certifikace, případně registrace na SÚKL (pokud chcete používat zejména ze zdravotních důvodů) atd. a doložené účinky díky klinickým studiím
  • snadné a uživatelské používání přístroje i návleku, ať se jedná o zapínání do návleku či zapojování hadic do přístroje
  • seznamte se napřed, jak je to s případným záručním i pozáručním servisem přístroje, který se chystáte zakoupit – ideální je, aby servis prováděla stejná firma, u které přístroj koupíte a byl v rámci České republiky/Slovenska
  • vždy se vyplatí zakoupit přístroj u firmy, která zaměstnává ochotné a znalé zaměstnance, kteří vás řádně zaškolí a vše vám vysvětlí, protože díky tomu víte, že kupujete přístroj od té správné firmy – snadným ukazatelem toho je bezplatná nabídka prezentací a podpůrné materiály typu videí, aplikací, článků, e-book atd.

Pokud to tedy se svým zdravím myslíte opravdu vážně, při koupi volte firmu, u které si budete moct přístroj a návleky napřed vyzkoušet alespoň u nich v provozovně. Znalý a proškolený personál vám navíc poskytne více rad a naučí vás přístroj správně používat. I to pro vás může být dobrým ukazatelem, že se jedná o solidní firmu s kvalitními přístroji. Nákupu levných přístrojů přes internet se raději vyhněte. Uděláte tak velkou službu sobě i svému zdraví.

Jestliže jste se po přečtení tohoto článku rozhodli, že si chcete zakoupit skutečně kvalitní lymfodrenážní přístroj, zkuste se podívat na nabídku i našich přístrojů značky Lympha Press® a Ballancer®. Tyto přístroje splňují všechna doporučovaná kritéria pro správnou a kvalitní lymfodrenáž a nabízejí navíc plno dalších kvalit a funkcí. Více si o každém z nich můžete přečíst zde:

NABÍDKA PŘÍSTROJŮ

 NAPIŠTE NÁM

    Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky