Věděli jste o tom, že celulitida je především zdravotní problém a až pak estetický? Ano, víme, že při pohledu do zrcadla vám hlavou víří spíše myšlenky na plavky, na minisukně a na nelichotivé fotografie než na lymfatický systém, zhoršenou detoxikaci nebo imunitní oslabení. Ovšem tak, jak to už v lidském těle bývá, všechno se vším souvisí. A s celulitidou a zdravím je to zrovna tak. Chcete vědět víc? A chcete tento nepříjemný problém řešit s opravdovými výsledky? Pak čtěte dál.

I když celulitida není pouze ženskou záležitostí a pod tlakem vysokých estetických norem se jí zabývá čím dál tím více postižených mužů, je právě ženské tělo tím, které svůj zápas s takzvanou „pomerančovou kůží“ řeší celý život už od puberty. Mohou za to, mimo jiné, především hormonální změny v období menstruace, užívání antikoncepce, gravidity i menopauzy.

Hledáme souvislosti

My se na celulitidu díváme jako na signál. Signál, že něco v těle nefunguje, jak by mělo. A že je nejvyšší čas začít pracovat na nápravě. Adekvátní léčba či prevence celulitidy se tak stává zároveň velmi účinnou péčí o celkové zdraví.

Celulitida (lipohypertrofie, celulita) je hovorový název pro progresivní degenerativní změny podkožního tukového vaziva specifických tělesných partií.

celulitida

Rozeznáváme čtyři stupně celulitidy:

 1. Projevy jsou patrné pouze při tlaku na kůži.
 2. Celulitida je patrná při stání či sezení, zaťatém svalstvu nebo při ostrém osvětlení. Při uvolněném svalstvu nejsou nerovnosti pozorovatelné.
 3. Nerovnosti jsou pozorovatelné stále, bez ohledu na polohu.
 4. Trvale pozorovatelné hrubé nerovnosti na povrchu kůže, které mohou vykazovat další komplikace (monstrózní zvětšení tukové tkáně, otoky, bolestivost).

Zdraví až na prvním místě

Smutnou součástí celulitidy z kosmetického hlediska je, že se postupem času její projevy zhoršují. Pokud včas nezasáhneme vhodnou léčbou, dochází k degenerativním změnám podkožní tkáně. Bohužel jsou ve snaze zbavit se celulitidy často využívány postupy, fyzikální metody, lokální ošetření nebo dokonce chirurgické zákroky, od kterých se hodně očekává, ale které přinášejí pouze krátkodobý efekt bez odstranění vlastní příčiny celulitidy. Některé z těchto metod, jsou-li v konkrétních případech nevhodně indikovány, mohou stav celulitidy dokonce zhoršit.

Abychom pochopili, jak vhodná léčba celulitidy vypadá, musíme se nejdříve podívat na příčiny jejího vzniku. A těmi jsou především:

– nepříznivá hormonální situace

– genetické dispozice

– kvalita vazivové tkáně

– nezdravý životní styl

– poruchy cirkulace žilní krve a hlavně lymfy

Jak spolu celulitida a lymfa souvisí?

Odpověď je jednoduchá. Základní podmínkou úspěšné prevence a léčby celulitidy je dobrý stav lymfatického systému. Jak je to možné? Jedinou kapilárou v těle schopnou vstřebat a transportovat proteiny a tuk z tkání je totiž právě lymfatická kapilára. Tento transportní proces lze účinně nastartovat a podporovat pomocí:

 • kompresní terapie
 • vhodná pohybová aktivita, ideální je rychlá chůze
 • v indikovaných případech je vhodné nasadit farmaka a využít potravinové doplňky (venofarmaka, enzymy, vitamíny, antioxidanty, bylinné směsi atd.)
 • zásady zdravého životního stylu (pitný režim, pestrá a hodnotná strava bez potravin z bílé mouky, vyloučení nikotinu a destilátů, udržování optimální hmotnosti atd.)
 • odborně provedená ruční nebo přístrojová lymfodrenáž

Lymfodrenáž zlepšuje průtočnost lymfatického řečiště a navozuje fyziologické poměry v podkoží. Cílem je nastartování lymfatického systému, trvalé zlepšení jeho funkčnosti a tím pádem pozitivní vliv na projevy celulitidy.

Zaujali jsme vás? Pak bude jistě dobrou zprávou, že léčení celulitidy můžete vzít i do svých vlastních rukou. Pomohou vám v tom lymfodrenážní přístroje na domácí péči (více ZDE).

 NAPIŠTE NÁM

  Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky