Jak vlastně vznikají otoky nohou?

Lymfatický systém, zvaný také mízní, se nachází v podkoží a skládá se z lymfatických uzlin a cév, které odvádějí lymfu do krevního oběhu. Lymfa vzniká z tkáňového moku produkcí buněk a filtrací z plasmy a odvádí toxické látky a zplodiny metabolismu z buněk. Pokud tento systém funguje nedostatečně a nastane nerovnováha v příjmu a výdeji mízy, dochází k hromadění mízy v podkožní tkáni a vznikají otoky.

Lymfatický systém může stagnovat z několika důvodů a jeho stav se horší nesprávným dýcháním, nevhodnou skladbou stravy a především sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu, protože jeho hlavní hybnou silou je svalová pumpa. Jestliže často cítíte únavu, slabost, vyčerpání a hlavně máte třeba otoky nohou, pak váš lymfatický systém zaručeně není v nejlepší formě.

Je ovšem nutné poznamenat, že pokud trpíte na otoky nohou, ještě to neznamená, že to je vinou lymfatického systému. Další možné příčiny otoků nohou mohou být totiž i onemocnění srdce, jater a ledvin, proto je vždy nutné se svěřit do rukou odborníka. Lékař vyloučí závažnou příčinu otoků nohou a navrhne řešení. Proto, pokud trpíte otoky nohou, rozhodně neváhejte s návštěvou odborníka.

Jak se otoků zbavit?

Pokud je vyloučena příčina otoku kardiálního, jaterního a ledvinného, je možné navrhnout léčbu. Jednou z možností účinné terapie žilního nebo lymfostatického otoku je lymfodrenáž, která je součástí komplexní dekongestivní terapie. Lymfodrenáž může být manuální nebo přístrojová a je doplněná o kompresní terapii, pohyb a péči o kůži. Změna životního stylu a režimových opatřeních je nezbytnou součástí v léčbě otoků.

  • Dbejte na dostatečný příjem tekutin a omezení solí, které mohou být příčinou zadržování vody v těle a tvorby otoků.
  • Zařaďte pohyb do každodenního režimu. V případě sedavého zaměstnání se pravidelně protáhněte a zacvičte nohama.
  • Při odpočinku po práci je vhodné uložení dolních končetin do zvýšené polohy nebo střídavá koupel ve studené a teplé vodě.
  • Noste kompresivní punčochy nebo prádlo.

Účinným řešením v terapii otoků nohou je lymfodrenáž

Lymfodrenáž je účinným prostředkem při potížích s lymfatických systémem. Jedná se o jemnou, pomalou, hmatovou technikou, která zvyšuje vstřebávání a pohyb lymfy z podkoží a napomáhá ji transportovat mízním systémem do krevního řečiště.

Pravidelná lymfodrenáž však může být časově náročná a lze ji nahradit přístrojovou lymfodrenáží i v domácím prostředí. Naše lymfodrenážní přístroje značky Ballancer®, které se hodí na estetické nebo regenerační lymfodrenáže, a Lympha Press® při zdravotních potížích s otoky nohou jsou vhodnými pomocníky. Důležitými parametry přístroje pro lymfodrenáž je totiž nastavitelný tlak s realistickou masážní vlnou a dobře padnoucími návleky. Ty musí být z kvalitních materiálů a takové konstrukce, aby ošetřily pacienty různých tvarů těla po celé ošetřované partii bez jakéhokoli přerušení.

Více informací o lymfatickém systému, o otocích a lymfodrenáži naleznete v naší publikaci, jíž zdarma nabízíme formou E-booku ke stažení ZDE.

Potřebujete poradit s výběrem vhodné lymfodrenáže právě pro vás?

Kontaktujte nás a my se vám budeme rádi věnovat.

 NAPIŠTE NÁM

    Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky