Dýcháme po celý život každou minutu, dýcháme dokonce, i když jsme v bezvědomí, ale většina lidí správně dýchat neumí. Náš dech je mělký a nahodilý. Nedostatečné dýchání zvyšuje riziko dýchacích a zažívacích potíží, nespavosti, únavy, bolestí hlavy, špatného krevního oběhu, infekcí, zácpy, žaludečních vředů, depresí, sexuálních disfunkcí, předčasného stárnutí atd. Základem pro nácvik správného dýchání je soustředění na dech tak, aby byl vědomý a kontrolovaný. Existují tři základní fáze dýchacího procesu: brániční (břišní), hrudní a podklíčkové dýchání (do ramen). Při hlubokém dýchání procházíme postupně všemi fázemi, jejich propojení se nazývá dechová vlna. Pokud člověk dýchá mělce pouze horní částí plic, nedostane se vzduch do nejhlubší části plic, kde čeká nejvíc krve na okysličení.

Dechová vlna probíhá v pořadí: nádech do břicha, nádech do hrudníku, nádech do ramen (do podklíčku) a výdech ve stejném pořadí, tedy z břicha, z hrudníku a z ramen. Při tomto způsobu dýchání zapojujeme při nádechu do břicha bránici. Nádech je vždy nosem – výdech může být ústy nebo nosem. Dýcháme pomalu, vědomě, kontrolovaně, pomůckou může být zásada, že vzduch by neměl být slyšet ani při nádechu ani při výdechu. Také lze použít představu stran čtverce (čtyři fáze, při kterých počítáme třeba do tří, časem přidáváme): nádech (na tři) – zadržet dech (na tři) – výdech (na tři) – zadržet dech (na tři). Dechová cvičení lze provádět kdekoliv a kdykoliv, třeba v autě, nebo když čekáme ve frontě.

Průběh dechové vlny (pořadí nádechu i výdechu směrem od břicha k ramenům) velmi připomíná průběh peristaltické masážní vlny Wave v přístrojích Lympha Press a Ballancer. Stejně jako dechová vlna masíruje naše vnitřnosti, postupná vlna při kompresní terapii spočívá v tom, že se postupně naplňují vzduchem komory tlakového návleku směrem od okraje do středu těla tak, že segment tří nafouknutých komor postupuje po těle směrem k srdci. Respirační vlny jsou podobné jako vlna při presoterapii a šíří se oběhovým systémem.

Dechová cvičení

Břišní dýchání – nafukování balonu

Toto cvičení je velmi vhodné provádět před každou přístrojovou lymfodrenáží i v jejím průběhu. Soustředit se pouze na hluboké břišní dýchání je pro většinu uživatelů lymfodrenážních přístrojů jednodušší než provádět kompletní dechovou vlnu. Ideálně provádíme v leže na zádech, nohy jsou mírně pokrčené v kolenou. Při nadechování si představujte, že se nadechujete nosem a pak skrze úzkou dlouhou trubici do balonu za vaším pupkem. Balon se zvětšuje spolu s vaší břišní krajinou (můžete položit ruku na břicho pro kontrolu). Pak následuje aktivní výdech, toho dosáhneme stažením břišní krajiny. Při vydechování se balon zmenšuje a vy máte pocit, jako by vzduch byl pomalu vytlačován zpátky trubicí a ven ústy. Tento cyklus nádech/výdech zopakujeme alespoň 10 krát.

Cílem tohoto cvičení je zapojit bránici, tedy soustavu svalů oddělující plíce a břišní dutinu. Je vhodné postupně začít dodržovat zásadu kontrolované břišní stěny. Prakticky to znamená, že se nadechujeme do břicha, ale hlídáme oblast od pupíku směrem dolů, pohyb by měl být patrný pouze mezi pupíkem a hrudníkem. Bránice pak pracuje správně, v břišní dutině vzniká tlak, vnitřní orgány nejsou vyvaleny dopředu, jsou tímto tlakem v břišní dutině masírovány a prokrvují se.

Měchové dýchání

Pro podporu činnosti lymfatického systému je velmi vhodné i tzv. měchové dýchání, je však určeno vyspělejším cvičencům. Toto dechové cvičení spočívá v rychlém stahování a roztahování břišní stěny. Vzduch vytlačujeme z plic nosem prudkým stažením břišní stěny, jedním rychlým pohybem tedy stáhneme břicho k páteři. Po vydechnutí dovolíme plicím, aby se automaticky naplnily vzduchem, ovšem pouze přibližně do poloviny, aby nedocházelo k hyperventilaci. Plíce se nesmí naplnit celé před dalším prudkým výdechem. Při tomto dechovém cvičení je třeba mít uvolněný hrudník, krk, ramena a obličej. Zpočátku provádíme jeden kompletní dech (tedy nádech + výdech) za tři až čtyři vteřiny, časem lze provádět jeden dech za vteřinu. Tento způsob dýchání pomáhá otvírat a čistit dechové cesty v hlavě a krku a odstraňovat různé jedovaté látky z plic a krve. Toto dechové cvičení aktivizací lymfatického systému zvyšuje odolnost těla proti nemocem, masíruje dutinu břišní, stimuluje zažívací systém a okysličuje vnitřní tkáně a orgány. Respirační vlny jsou přenášené oběhovým systémem a masírují dokonce i mozek.

Podrobnější informace o lymfatickém systému obecně naleznete v naší publikaci, kterou ve formě E-booku nabízíme zdarma ke stažení ZDE.

 NAPIŠTE NÁM

    Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky