Co je to lymfedém?

Lymfatický systém hraje v našem organismu velice důležitou roli. Slouží k  transportu lymfy – mízní tekutiny – ze tkání do krevního oběhu. Lymfedém je otok, ke kterému dochází při mechanické nedostatečnosti lymfatického systému. 

Co způsobuje lymfedém?

Pokud se v důsledku špatné funkce lymfatického systému nahromadí lymfa ve tkáni v mezibuněčném prostoru, zabrání lymfatickým cévám, aby z něj přijímaly bílkoviny. Na postiženém místě se nahromadí tekutina, která způsobuje chronický zánět. Ten zvětšuje objem otoku a v konečném stádiu může vést až k nádorovému bujení, ale nemusíte se hned děsit.

Rozdělení lymfedémů

  1. a) Primární lymfedém – vrozená porucha lymfatických cév nebo lymfatických uzlin. Postižené jsou zejména ženy, tvoří zhruba 85% případů. Poruchy transportu lymfy se mohou projevit již po narození, ale stejně tak i v pubertě, během těhotenství nebo po drobném zranění (např. podvrtnutí).
  2. b) Sekundární lymfedém – vzniká, když jsou lymfatické cévy a uzliny poškozeny chirurgicky, ozařováním, nádorem, infekcí či traumatem.

Jednotlivá stádia lymfedému a jejich příznaky:

– Stadium 0: Latentní lymfedém – stav narušení a snížení lymfatického průtoku, nedochází k viditelnému otoku

– Stadium I: Reverzibilní lymfedém – viditelný a měkký otok, který se vrací do původního stavu při zvýšené poloze nohou

– Stadium II: Ireverzibilní lymfedém – tkáň je již zhutněná a dochází ke změně pokožky, je třeba ošetření otoku; otok (edém) nebolí

– Stadium III: Elefantiáza – známý taktéž jako syndrom sloních nohou, dochází ke složitým změnám pokožky; otok kvůli působení tlaku na nervy může bolet

Jak se léčí lymfedém?

Prvním krokem k léčbě otoků je vyšetření lékařem. Ten provede základní diagnostiku, při níž fyzikálně vyšetří končetinu pohledem i pohmatem a popř. vyloučí jinou příčinu otoku (např. kardiální, žilní nedostatečnost atd.) 

Lymfedémy se řadí mezi chronická onemocnění a jejich léčba je nezbytná, poněvadž se časem zhoršují i zvětšují svůj objem. Tudíž čím dříve je léčba zahájena, tím jsou lepší výsledky. Obecně však lymfedém nebo-li mízní otok lze poznat podle toho, že je bledý, chladný a většinou nebolestivý. Přestože zpočátku je otok měkký, časem otok tvrdne. Otoky nejčastěji vznikají na končetinách, čímž dochází k lymfedému dolních končetin a lymfedému ruky.

K pročištění lymfatického systému je zapotřebí pít hodně vody a některé bylinné čaje lymfu také pomáhají rozproudit (např. čaje z kozince, echinacey, vodilky kanadské atd.) Je doporučené vyhnout se obtaženému oblečení a slazeným syceným nápojům. Nápomocné je i hluboké dýchání, střídání teplé a studené vody při sprchování a především také lymfatická masáž. Pro pacienta s lymfedémem je to však pouze součást léčby, poněvadž jeho léčba musí být mnohem rozsáhlejší.

Základem léčby je tzv. komplexní dekongestivní terapie, která se skládá z několika bodů:

– kompresivní terapie

– dechová cvičení

– režimová opatření

– lymfotaping

– cvičení s bandážemi

– psychoterapie

– farmakoterapie

– a ze všech nejdůležitější lymfatická drenáž – manuální a/nebo přístrojová:

Lymfodrenáž pomocí lymfodrenážního přístroje 

Přístrojová lymfodrenáž je vhodným doplňkem ruční lymfodrenáže a mělo by jí minimálně předcházet uvolnění spádových lymfatických uzlin.  Stejně tak důležité je dechové cvičení a pitný režim, aby výsledek byl co nejlepší.

Důležitou podmínkou přístrojové lymfodrenáže je to, aby pracovala v každé situaci, dokázala se přizpůsobit různým proporcím těla a nepřetržitě přesně měřila aktuální tlak ve všech komorách. Velmi důležité je i to, aby byl návlek tvořen z jednoho kusu, čímž se eliminuje šance neošetření některé části těla.

Naše lymfodrenáže Lympha Press® od izraelského výrobce Mego Afek tyto zásady splňují, což je jedním z hlavních důvodů, proč jsou jedny z nejpoužívanějších lymfodrenážních systémů při léčbě lymfedému na světě.

Podívejte se na naše lymfodrenážní přístroje nebo si rovnou objednejte konzultaci, který přístroj vybrat.

Zdroje:

Oldřich ELIŠKA, Zuzana NAVRÁTILOVÁ, Martin WALD, et al. Lymfedém: diagnostika a léčba : výukový materiál České lymfologické společnosti ČLS JEP. Praha: AMCA, spol. s r.o., 2018. ISBN 978-80-88214-09-0.

BS Systems s.r.o. Lymfatický systém: Jeho funkce, vliv na zdraví člověka. Plzeň, 2020.

V případě jakýchkoli dotazů nás můžete kontaktovat přes kontaktní formulář níže. Rádi se vám budeme věnovat.

Víte, jak funguje
Váš lymfatický systém?

Stáhněte si ZDARMA e-book

 NAPIŠTE NÁM

    Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky