Co je to lymfedém?
Lymfatický systém hraje v našem organismu velice důležitou roli. Slouží k transportu lymfy – mízní tekutiny – ze tkání do krevního oběhu. Lymfedém je otok, ke kterému dochází při mechanické nedostatečnosti lymfatického systému.
Co způsobuje lymfedém?
Pokud se v důsledku špatné funkce lymfatického systému nahromadí lymfa ve tkáni v mezibuněčném prostoru, zabrání lymfatickým cévám, aby z něj přijímaly bílkoviny. Na postiženém místě se nahromadí tekutina, která způsobuje chronický zánět. Ten zvětšuje objem otoku a v konečném stádiu může vést až k nádorovému bujení, ale nemusíte se hned děsit.
Rozdělení lymfedémů
- a) Primární lymfedém – vrozená porucha lymfatických cév nebo lymfatických uzlin. Postižené jsou zejména ženy, tvoří zhruba 85% případů. Poruchy transportu lymfy se mohou projevit již po narození, ale stejně tak i v pubertě, během těhotenství nebo po drobném zranění (např. podvrtnutí).
- b) Sekundární lymfedém – vzniká, když jsou lymfatické cévy a uzliny poškozeny chirurgicky, ozařováním, nádorem, infekcí či traumatem.
Jednotlivá stádia lymfedému a jejich příznaky:
– Stadium 0: Latentní lymfedém – stav narušení a snížení lymfatického průtoku, nedochází k viditelnému otoku
– Stadium I: Reverzibilní lymfedém – viditelný a měkký otok, který se vrací do původního stavu při zvýšené poloze nohou
– Stadium II: Ireverzibilní lymfedém – tkáň je již zhutněná a dochází ke změně pokožky, je třeba ošetření otoku; otok (edém) nebolí
– Stadium III: Elefantiáza – známý taktéž jako syndrom sloních nohou, dochází ke složitým změnám pokožky; otok kvůli působení tlaku na nervy může bolet
Jak se léčí lymfedém?
Prvním krokem k léčbě otoků je vyšetření lékařem. Ten provede základní diagnostiku, při níž fyzikálně vyšetří končetinu pohledem i pohmatem a popř. vyloučí jinou příčinu otoku (např. kardiální, žilní nedostatečnost atd.)
Lymfedémy se řadí mezi chronická onemocnění a jejich léčba je nezbytná, poněvadž se časem zhoršují i zvětšují svůj objem. Tudíž čím dříve je léčba zahájena, tím jsou lepší výsledky. Obecně však lymfedém nebo-li mízní otok lze poznat podle toho, že je bledý, chladný a většinou nebolestivý. Přestože zpočátku je otok měkký, časem otok tvrdne. Otoky nejčastěji vznikají na končetinách, čímž dochází k lymfedému dolních končetin a lymfedému ruky.
K pročištění lymfatického systému je zapotřebí pít hodně vody a některé bylinné čaje lymfu také pomáhají rozproudit (např. čaje z kozince, echinacey, vodilky kanadské atd.) Je doporučené vyhnout se obtaženému oblečení a slazeným syceným nápojům. Nápomocné je i hluboké dýchání, střídání teplé a studené vody při sprchování a především také lymfatická masáž. Pro pacienta s lymfedémem je to však pouze součást léčby, poněvadž jeho léčba musí být mnohem rozsáhlejší.
Základem léčby je tzv. komplexní dekongestivní terapie, která se skládá z několika bodů:
– kompresivní terapie
– dechová cvičení
– režimová opatření
– lymfotaping
– cvičení s bandážemi
– psychoterapie
– farmakoterapie
– a ze všech nejdůležitější lymfatická drenáž – manuální a/nebo přístrojová:
Lymfodrenáž pomocí lymfodrenážního přístroje
Přístrojová lymfodrenáž je vhodným doplňkem ruční lymfodrenáže a mělo by jí minimálně předcházet uvolnění spádových lymfatických uzlin. Stejně tak důležité je dechové cvičení a pitný režim, aby výsledek byl co nejlepší.
Důležitou podmínkou přístrojové lymfodrenáže je to, aby pracovala v každé situaci, dokázala se přizpůsobit různým proporcím těla a nepřetržitě přesně měřila aktuální tlak ve všech komorách. Velmi důležité je i to, aby byl návlek tvořen z jednoho kusu, čímž se eliminuje šance neošetření některé části těla.
Naše lymfodrenáže Lympha Press® tyto zásady splňují, což je jedním z hlavních důvodů, proč jsou jedny z nejpoužívanějších lymfodrenážních systémů při léčbě lymfedému na světě.
Podívejte se na naše lymfodrenážní přístroje nebo si rovnou objednejte konzultaci, který přístroj vybrat.
Zdroje:
Oldřich ELIŠKA, Zuzana NAVRÁTILOVÁ, Martin WALD, et al. Lymfedém: diagnostika a léčba : výukový materiál České lymfologické společnosti ČLS JEP. Praha: AMCA, spol. s r.o., 2018. ISBN 978-80-88214-09-0.
BS Systems s.r.o. Lymfatický systém: Jeho funkce, vliv na zdraví člověka. Plzeň, 2020.