Jak poznám, že mám lipedém?
Pokud máte podezření na lipedém, můj příběh Vám možná pomůže uvědomit si, kdy začaly Vaše první problémy a s některými příznaky se budete i ztotožňovat. Přesto je vždy doporučená konzultace s Vaším lékařem nebo specialistou pro oficiální diagnózu. Záměrem tohoto článku není sebediagnóza čtenáře, ale rada čtenářům, jak zkvalitnit svůj život s lipedémem.
Můj příběh:
Lipedém mě trápí prakticky od dětství. Od první menstruace jsem se začala zakulacovat jinak než moje vrstevnice. Moje tělo se měnilo, především v oblasti nohou, hýždí a paží, kde se začal hromadit tuk. Tento tuk nebyl jako ten obvyklý, který může člověk spálit dietou nebo cvičením. Šlo o zvláštní typ tukové tkáně, která nereaguje na žádné z běžných metod hubnutí. Vyzkoušela jsem nespočet diet, intenzivně cvičila a trávila hodiny ve fitku. Přestože se mi občas podařilo zhubnout, pořád jsem měla sloupovité nohy, oválná kolena a ruce jako zápasnice. Před sedmi lety se situace začala zhoršovat – přidaly se bolesti a křeče do nohou, které se s časem jen stupňovaly. Můj stav mě začínal výrazně omezovat.
Až v listopadu 2021 jsem zjistila, že to, co mě sužuje, má název – lipedém.
Autor článku:
Hanka Čechová, DiS
Instagram: @lipedem_s_usmevem
Co je lipedém?
Lipedém je progresivní onemocnění tukové tkáně, které je geneticky podmíněné. Postihuje především ženy a objevuje se většinou během hormonálních změn – například v pubertě, po těhotenství či v menopauze. Lipedémový tuk způsobuje otoky. Končetiny jsou velmi citlivé na dotek, těžké a snadno se na nich tvoří modřiny. Typickým znakem lipedému jsou právě sloupovité nohy s kulatými koleny a výrazný rozdíl mezi „hubenějším“ horním tělem a „těžším“ spodkem. Tuk se usazuje na specifických místech a často neustupuje ani při intenzivním cvičení či přísné dietě.
Lipedém je často přehlížen, a mnoho lékařů o něm nemá dostatečné informace, takže jsem začala pátrat po všech dostupných zdrojích. Vytvořila jsem si profil na Instagramu, kde sdílím své zkušenosti, rady a též nabízím podporu ostatním ženám, které se s lipedémem potýkají. Mojí motivací je rozšiřovat povědomí o lipedému, který je stále částečně tabuizované téma, a sdílet s ostatními ženami rady, jak lépe zvládat každodenní život s tímto onemocněním.
Pokud se chcete podívat na můj Instagram a začít mě sledovat, odkaz je ZDE.
Co tedy pomáhá na lipedém?
Lipedém je bohužel zatím nevyléčitelné onemocnění, ale lze jeho postup zpomalit a zlepšit kvalitu života. Klíčem je dlouhodobá podpůrná terapie, která zahrnuje několik složek:
Komprese
Komprese hraje zásadní roli. Nosit kompresní legíny nebo punčochy pomáhá snížit otoky a zlepšuje cirkulaci lymfy. Sama je nosím prakticky denně, ať už při práci, kde převážně sedím, nebo při jakékoli větší fyzické zátěži. Kompresní oděv snižuje tlak v postižených oblastech a zároveň brání dalšímu šíření otoku.
Lymfodrenáže
Další důležitou součástí terapie je lymfodrenáž – jak manuální, tak kvalitní přístrojová. Ideální je kombinace obou metod. Pro mě funguje jedna celotělová manuální lymfodrenáž za měsíc a dvakrát týdně domácí přístrojová drenáž. Lymfodrenáž podporuje odtok lymfy a odstraňuje nahromaděnou tekutinu z tkání, což přináší úlevu od bolesti a pocitu tíhy.
Pohyb
Pro ženy s lipedémem je velmi důležité udržovat pohyb, ale volit jemné aktivity, které zamezují zatuhnutí lymfy a podporují cirkulaci. Osobně mi nejvíce vyhovuje plavání, protože voda působí jako hydromasáž, dále jóga, která tělo zpevňuje a rozproudí lymfu, a procházky. Výborné je i kolo, pilates nebo aqua aerobik. Všechny tyto aktivity podporují pružnost těla, aniž by ho nadměrně zatěžovaly.
Psychická pohoda a dostatek spánku
Žít s lipedémem je fyzicky i psychicky náročné, a proto je klíčová psychická pohoda a dostatek kvalitního spánku. Je velmi důležité věnovat čas odpočinku a vyhnout se stresu, který může negativně ovlivnit zánětlivé procesy v těle. Práce na pozitivním postoji a hledání vnitřní rovnováhy mi pomáhá lépe zvládat každodenní výzvy spojené s lipedémem.
Co jíst při lipedému?
Protizánětlivá strava
Strava má velký vliv na zánětlivé procesy v těle. Lipedém zhoršují potraviny, které zvyšují zánět, jako je lepek a živočišné mléčné výrobky. Proto jsem se rozhodla zaměřit na protizánětlivou stravu – omezila jsem lepek a mléčné výrobky. Zároveň dbám na dostatečný příjem bílkovin. Při nedostatku bílkovin chybí v krvi takzvaný onkotický tlak, který drží vodu uvnitř cév. Ta následkem toho uniká do okolních tkání a způsobuje otoky.
A co dál?
Chirurgická terapie – liposukce
Pokud podpůrná terapie nestačí a lipedém už způsobuje velké otoky a bolesti, je možné zvážit liposukci. Liposukce je chirurgický zákrok, který sice lipedém nevyléčí, ale dokáže snížit objem tukové tkáně a ulevit od potíží. Liposukce pomůže vrátit tělo o nějaký ten stupeň zpět, a i když neřeší příčinu onemocnění, může zlepšit kvalitu života a snížit tlak na lymfatický a cévní systém. Liposukce mi výrazně ulevila a pomohla zmírnit bolest i pocit tíhy, což mělo velký vliv na moji kvalitu života. Přesto je nezbytné nadále plně dodržovat podpůrnou terapii a zdravou životosprávu.
Život s lipedémem – každodenní výzva
Lipedém je celoživotní onemocnění, které se může postupně zhoršovat. Život s lipedémem je náročný a vyžaduje pečlivé dodržování podpůrné terapie a zdravého životního stylu. Přestože je to náročná cesta plná omezení a pravidel, existuje způsob, jak s lipedémem žít.
Podstatné je nevzdávat se, naslouchat svému tělu a užívat si života.